Skip to content

300 Main St Unit 415Little Falls, NJ 07424

Built 1991

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block88.05
Lot1
QualifierC415
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage704
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
48%
Improvement Value:$92,100
52%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,901+1.5%
2024$5,812+2.2%
2023$5,688+0.9%
2022$5,637+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft704DeedBook 4230, Page 163

Property Sale

Sale
$232,500
Sq Ft704DeedBook 3660, Page 165Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook T157, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1991