Skip to content

300 Main St Unit 702Little Falls, NJ 07424

Built 1991

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block88.05
Lot1
QualifierC702
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage863
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
42%
Improvement Value:$116,000
58%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,697+1.5%
2024$6,597+2.2%
2023$6,456+0.9%
2022$6,398+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft863DeedBook 4800, Page 40

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft863DeedBook 4276, Page 20Recorded3/28/2022

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 1357, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1991