Skip to content

300 Main St Unit 910Little Falls, NJ 07424

Built 1991

Last Sale Price
$471,450
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block88.05
Lot1
QualifierC910
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,143
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$153,200
62%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,270+1.5%
2024$8,146+2.2%
2023$7,972+0.9%
2022$7,900+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$471,450

To:

Sq Ft1,143DeedBook 4843, Page 137

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,143DeedBook 4213, Page 174Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook D160, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1991