Skip to content

300 Main St Unit 917Little Falls, NJ 07424

Built 1991

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block88.05
Lot1
QualifierC917
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
31%
Improvement Value:$191,600
69%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+1.5%
2024$9,078+2.2%
2023$8,884+0.9%
2022$8,804+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

To:

Sq Ft1,136DeedBook 3809, Page 192

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 3333, Page 86Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 3101, Page 99Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 782, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1991