Skip to content

70 Walnut StLittle Falls, NJ 07424

Built 1975

Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block92
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,314
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
45%
Improvement Value:$187,300
55%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,412+1.5%
2024$11,241+2.2%
2023$11,001+0.9%
2022$10,902+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975