Skip to content

6-8 Essex StPassaic, NJ 07055

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 20, 1998

Property Information

Block1001
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2G WHSE
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
37%
Improvement Value:$109,200
63%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,182+3.0%
2024$6,975+6.5%
2023$6,550+0.8%
2022$6,499+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 154, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1960