Skip to content

9 Monroe StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1005
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/APTS/6U
Dwellings---
ZoningPD-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,600
27%
Improvement Value:$289,400
73%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,410+3.0%
2024$15,936+6.5%
2023$14,965+0.8%
2022$14,849+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940