Skip to content

246 Third St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Dec 16, 2017

Property Information

Block1008
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/BAR/4APTS
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage4,990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
49%
Improvement Value:$191,400
51%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,461+3.0%
2024$15,015+6.5%
2023$14,100+0.8%
2022$13,991+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 1334, Page 183

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 855, Page 187

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 284, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1940