Skip to content

82 Third St.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block1012.01
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,578
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
30%
Improvement Value:$116,000
70%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,840+3.0%
2024$6,643+6.5%
2023$6,238+0.8%
2022$6,190+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920