Skip to content

87 Fourth StPassaic, NJ 07055

Built 2007

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block1012.01
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-BG-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,154
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
13%
Improvement Value:$322,600
87%
Total Assessment$372,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,358+3.0%
2024$14,915+6.5%
2023$14,006+0.8%
2022$13,898+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft3,154DeedBook 2221, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 1265, Page 11

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 873, Page 197

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook T154, Page 269