Skip to content

150 Passaic St.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 25, 2009

Property Information

Block1013
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RET/STOR/5AP
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage5,457
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
29%
Improvement Value:$270,000
71%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,667+3.0%
2024$15,215+6.5%
2023$14,288+0.8%
2022$14,178+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft5,457DeedBook 1744, Page 246

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 853, Page 265

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook Z161, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1940