Skip to content

144 Passaic St.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 5, 2015

Property Information

Block1013
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/RETAIL/1APT
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage2,773
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
48%
Improvement Value:$120,900
52%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,512+3.0%
2024$9,237+6.5%
2023$8,674+0.8%
2022$8,607+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,773DeedBook 2589, Page 58

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 208, Page 78

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook D140, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1940