Skip to content

174 Ninth StreetPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1019.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
26%
Improvement Value:$138,400
74%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+3.0%
2024$7,439+6.5%
2023$6,986+0.8%
2022$6,932+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930