Skip to content

176 Ninth St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Oct 21, 2003

Property Information

Block1019.01
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,693
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
25%
Improvement Value:$144,400
75%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,908+3.0%
2024$7,680+6.5%
2023$7,212+0.8%
2022$7,156+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

To:

Sq Ft1,693DeedBook 686, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1930