Skip to content

58 Passaic St.Passaic, NJ 07055

Built 1918

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block1019.01
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,031
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
22%
Improvement Value:$167,900
78%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+3.0%
2024$8,621+6.5%
2023$8,095+0.8%
2022$8,033+4.1%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,031DeedBook 4495, Page 151

Property Sale

Sale
$500,600
Sq Ft2,031DeedBook 4312, Page 119Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,031DeedBook 3350, Page 100Recorded7/11/2018

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 1699, Page 214

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 1625, Page 252

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 1255, Page 72

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 1060, Page 28

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook O142, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1918