Skip to content

196 Ninth St.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block1019.01
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,998
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
15%
Improvement Value:$315,200
85%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,230+3.0%
2024$14,791+6.5%
2023$13,889+0.8%
2022$13,782+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000

To:

Sq Ft4,998DeedBook 4752, Page 38

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 3517, Page 173Recorded2/21/2019