Skip to content

17-21 11th St.Passaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$728,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block1020.01
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SW/ATTIC-2FAMI
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,849
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,900
23%
Improvement Value:$230,100
77%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,369+3.0%
2024$12,012+6.5%
2023$11,280+0.8%
2022$11,193+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 481, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1950