Skip to content

29-31 11th St.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$728,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block1020.01
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB1G/WHSE
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
40%
Improvement Value:$99,100
60%
Total Assessment$164,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766+3.0%
2024$6,571+6.5%
2023$6,170+0.8%
2022$6,123+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$728,000

To:

DeedBook 4008, Page 133

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 481, Page 48