Skip to content

37 Passaic St.Passaic, NJ 07055

Built 1962

Last Sale Date
Jan 10, 2017

Property Information

Block1020.01
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
25%
Improvement Value:$135,000
75%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,421+3.0%
2024$7,207+6.5%
2023$6,768+0.8%
2022$6,716+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 2945, Page 102Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 2675, Page 26Recorded8/19/2015

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 885, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1962