Skip to content

152 Ninth St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Sep 26, 2020

Property Information

Block1020
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
24%
Improvement Value:$157,300
76%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,498+3.0%
2024$8,252+6.5%
2023$7,749+0.8%
2022$7,690+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 3905, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1900