Skip to content

137 Ninth St.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block1024
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningPD-4
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
30%
Improvement Value:$243,700
70%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,356+3.0%
2024$13,942+6.5%
2023$13,092+0.8%
2022$12,991+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 2503, Page 101

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook X137, Page 591

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook H130, Page 37