Skip to content

81 Passaic St.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block1025
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/2U/APT/6GAR
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
41%
Improvement Value:$72,800
59%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,059+3.0%
2024$4,913+6.5%
2023$4,614+0.8%
2022$4,578+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$128,500

From:

To:

DeedBook 2719, Page 88Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook S144, Page 112

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook G133, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1940