Skip to content

2-12 South Market St.Passaic, NJ 07055

Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block1030
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4SB/63APTS/C/W
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,090-67.9%
2024$53,273+6.5%
2023$50,027+0.8%
2022$49,641+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,600,000

From:

To:

DeedBook 3101, Page 180Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$120,100
DeedBook D167, Page 270