Skip to content

145 Passaic StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 5, 2004

Property Information

Block1034
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RETAIL/5APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
8%
Improvement Value:$365,700
92%
Total Assessment$398,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,414+3.0%
2024$15,940+6.5%
2023$14,969+0.8%
2022$14,853+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 741, Page 153

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook K151, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1940