Skip to content

49 Third StPassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 7, 2014

Property Information

Block1040
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RETAIL/7APTS

Assessment

Land Value:$118,800
26%
Improvement Value:$337,200
74%
Total Assessment$456,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,801+3.0%
2024$18,258+6.5%
2023$17,146+0.8%
2022$17,013+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 2431, Page 240