Skip to content

100 Market StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2007

Property Information

Block1044
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/REST/1APT
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
49%
Improvement Value:$114,400
51%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,252+3.0%
2024$8,985+6.5%
2023$8,437+0.8%
2022$8,372+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook H132, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1940