Skip to content

169 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 16, 2008

Property Information

Block1048
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningPD-2
Sq Footage3,417
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,700
41%
Improvement Value:$159,300
59%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,132+3.0%
2024$10,811+6.5%
2023$10,152+0.8%
2022$10,074+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,417DeedBook 1617, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1940