Skip to content

191 Market StPassaic, NJ 07055

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block1050
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage5,312
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
8%
Improvement Value:$878,100
92%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,169+3.0%
2024$38,038+6.5%
2023$35,720+0.8%
2022$35,445+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Sq Ft5,312DeedBook 2647, Page 159

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook A153, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1930