Skip to content

239 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block1052
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage2,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
19%
Improvement Value:$208,200
81%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,641+3.0%
2024$10,334+6.5%
2023$9,705+0.8%
2022$9,630+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 3105, Page 210

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 3073, Page 28Recorded6/13/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1396, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1930