Skip to content

129 Washington PlPassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block1084
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/7U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,100
20%
Improvement Value:$303,100
80%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,552+3.0%
2024$15,103+6.5%
2023$14,183+0.8%
2022$14,073+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook O130, Page 404