Skip to content

656 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block1131.01
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 B
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
18%
Improvement Value:$1,062,000
82%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,599+3.0%
2024$52,052+6.5%
2023$48,880+0.8%
2022$48,503+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940