Skip to content

57-59 River DrPassaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block1135.03
Lot46.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/RETAIL
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,900
32%
Improvement Value:$393,800
68%
Total Assessment$577,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,819+3.0%
2024$23,131+6.5%
2023$21,722+0.8%
2022$21,554+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,300
DeedBook S135, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1980