Skip to content

137 River DrPassaic, NJ 07055

Built 2000

Last Sale Date
Dec 21, 1999

Property Information

Block1136
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage400
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,100
80%
Improvement Value:$37,300
20%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,685+3.0%
2024$7,463+6.5%
2023$7,009+0.8%
2022$6,955+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000