Skip to content

43 Aycrigg AvePassaic, NJ 07055

Built 1988

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block1259
Lot1.8
QualifierC0043
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,849
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
34%
Improvement Value:$145,900
66%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,108+3.0%
2024$8,845+6.5%
2023$8,306+0.8%
2022$8,242+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,849DeedBook 4825, Page 58

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 3525, Page 278Recorded3/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1988