Skip to content

41 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 21, 2010

Property Information

Block1262.01
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,598
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,900
40%
Improvement Value:$149,400
60%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,320+3.0%
2024$10,022+6.5%
2023$9,411+0.8%
2022$9,339+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 1988, Page 292

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 1247, Page 132

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook P134, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1925