Skip to content

17 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1919

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jun 23, 2000

Property Information

Block1262.01
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,581
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,800
38%
Improvement Value:$168,300
62%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,177+3.0%
2024$10,855+6.5%
2023$10,193+0.8%
2022$10,115+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft1,581DeedBook 167, Page 278

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook X136, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1919