Skip to content

408 River DrPassaic, NJ 07055

Built 1957

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 2, 2016

Property Information

Block1262.01
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,624
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,300
40%
Improvement Value:$172,100
60%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+3.0%
2024$11,427+6.5%
2023$10,731+0.8%
2022$10,648+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 2820, Page 18

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 1594, Page 39

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 474, Page 213

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook C147, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1957