Skip to content

46 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block1262.02
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,009
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
34%
Improvement Value:$203,200
66%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,691+3.0%
2024$12,324+6.5%
2023$11,573+0.8%
2022$11,484+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000

To:

Sq Ft2,009DeedBook 3651, Page 125

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 2680, Page 177Recorded8/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1925