Skip to content

52 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1895

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block1262.02
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,739
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,600
40%
Improvement Value:$176,800
60%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,056+3.0%
2024$11,708+6.5%
2023$10,994+0.8%
2022$10,909+6.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,739DeedBook 3933, Page 90

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,739DeedBook 3572, Page 43Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1126, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1895