Skip to content

6 Carlton PlPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 19, 2011

Property Information

Block1262.03
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,457
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,400
28%
Improvement Value:$315,300
72%
Total Assessment$438,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,088+3.0%
2024$17,566+16.0%
2023$15,145+0.8%
2022$15,028+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft3,457DeedBook 2099, Page 242

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook N127, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1925