Skip to content

59-61 Park AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block1262.03
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,630
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,100
45%
Improvement Value:$151,700
55%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,412+3.0%
2024$11,083+6.5%
2023$10,408+0.8%
2022$10,327+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,630DeedBook 297, Page 278

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook G134, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1925