Skip to content

15-17 Rutgers PlPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block1262.03
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,988
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,800
31%
Improvement Value:$261,700
69%
Total Assessment$381,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,729+3.0%
2024$15,275+6.5%
2023$14,344+0.8%
2022$14,234+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,988DeedBook 2765, Page 27

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 2422, Page 24Recorded1/17/2014

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 346, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1925