Skip to content

41 Park Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 8, 2018

Property Information

Block1262
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
37%
Improvement Value:$192,500
63%
Total Assessment$304,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,538+3.0%
2024$12,176+6.5%
2023$11,434+0.8%
2022$11,346+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,792DeedBook 3284, Page 85

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 341, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1925