Skip to content

234 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block1263.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/REST/7APTS
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage7,650
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
13%
Improvement Value:$1,005,900
87%
Total Assessment$1,156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,678+3.0%
2024$46,302+718.2%
2023$5,659+0.8%
2022$5,615+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft7,650DeedBook 3531, Page 84

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 1240, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1980