Skip to content

49 Rutgers Pl.Passaic, NJ 07055

Built 2019

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block1263.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,850
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
39%
Improvement Value:$177,800
61%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,957+3.0%
2024$11,612+6.5%
2023$10,904+0.8%
2022$10,820+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 3192, Page 210