Skip to content

47 Rutgers PlPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block1263.01
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,738
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,500
36%
Improvement Value:$196,300
64%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,649+3.0%
2024$12,284+6.5%
2023$11,536+0.8%
2022$11,447+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,738DeedBook 2003, Page 98

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 1327, Page 148

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1107, Page 148

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 503, Page 267

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook K159, Page 153

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook U133, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1925