Skip to content

99 Palmer St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block1290.01
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,860
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
32%
Improvement Value:$241,600
68%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,703+3.0%
2024$14,278+6.5%
2023$13,408+0.8%
2022$13,305+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,860DeedBook 307, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1930