Skip to content

182 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 16, 2025

Property Information

Block1290.01
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 CB
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage3,500
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
64%
Improvement Value:$93,700
36%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,707+3.0%
2024$10,398+6.5%
2023$9,765+0.8%
2022$9,689+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 4900, Page 36

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2797, Page 76Recorded3/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1980