Skip to content

108 Union AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Apr 13, 2006

Property Information

Block1290.02
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,099
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,400
34%
Improvement Value:$206,600
66%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,864+3.0%
2024$12,492+6.5%
2023$11,731+0.8%
2022$11,641+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$383,000
DeedBook 628, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1925