Skip to content

134-140 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 21, 2004

Property Information

Block1290.03
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class2
Description1S/GAS STATION
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage2,023
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,500
41%
Improvement Value:$321,200
59%
Total Assessment$548,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,623+3.0%
2024$21,970+6.5%
2023$20,631+0.8%
2022$20,472+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,023DeedBook 769, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1980